Őrizd meg Budapest természeti sokszínűségét, támogasd velünk együtt a Magyar Madártani Egyesület munkáját!
Ha velünk sétálsz, aktívan hozzájárulsz Budapest természeti értékeinek megőrzéséhez – ha velünk tartasz, anyagilag támogatod Budapest vadon élő állatait!A biológiai sokféleség földünk élővilágának változatosságát jelenti. Ha figyelemmel követtük az elmúlt évtizedek magyar helyzetről írt tudományos szakcikkeit vagy népszerűsítő írásait, akkor a világ számunkra referenciának tekintett más részeivel – pl. Nyugat-Európával – összevetve megnyugtató helyzetképet kaptunk.
Hazánk még ebben a pillanatban is valóban jó adottságokkal rendelkezik az élővilág változatossága tekintetében. Pontosabban: ma még!
Ugyanis a kérdést folyamatában vizsgálva már messze nem ilyen kedvező a kép: a rövid távú gazdasági érdek dominanciája veszélyezteti a biológiai sokféleséget. A gazdasági szereplők növekedési vágyai miatt nyomás nehezedik a zöldterületekre. Az infrastrukturális fejlesztések következtében szemmel látható a zöldterületek pusztulása, a mezőgazdasági termelés nagyipari jellege a természetes élőhelyek eltűnését eredményezheti.
Az egyes fajok populációi nemcsak a nagyvilágban zsugorodnak, hanem Magyarországon is: hazai folyóink természetes árterületeinek 4/5-e már elpusztult, a ragadozó- és énekesmadárfajok egyedszámai erősen visszaestek, valamint a növénytermesztéshez szükséges beporzó rovarok populációinak és egyedszámának csökkenése az élelmiszerbiztonságot is veszélybe sodorhatja.
A nem túl szívderítő folyamatok mellett azért akad néhány reménykeltő változás is. Gondoljunk csak az olyan sikeres programokra, mint az eurázsiai hód, a rákosi vipera, vagy a kékvércsék állományainak megőrzése.
Mi a Budapesti Sétáknál azt szeretnénk, ha mi magunk és gyerekeink néhány évtized múlva legalább a maihoz hasonló élőhely- és élőlény sokszínűséget, természetközeli állapotot tudhatnának magunk körül, nem pedig egy egysíkú, a gazdasági igényeinek alárendelt monoton kultúrtájat.
Ennek érdekében összhangban a – facebook által nekünk adományozott – természettudatos utazási iroda címmel elhatároztuk, hogy a fix időpontra meghirdetett (zöld színnel megjelölt) sétáink esetében minden megvásárolt részvételi jegy árából 100 Ft-ot önkéntes felajánlással a biológiai sokféleség Budapest területén megvalósuló megőrzésére fordítjuk, és ehhez szakmai partnernek megnyertük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületet. A Budapesti Séták által felajánlott évenként összegyűlt adományból az egyesület állati lakhelyeket helyez ki budapesti élőhelyekre, ezáltal biztosítva a Budapest területén vadon élő állatok fajgazdaságát.
Nektek nincs más dolgotok, mint részt venni fix időpontra meghirdetett (megjelölt) programjainkon, és mi minden megvásárolt sétajegy árából 100 Ft-ot továbbítunk a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületnek, hogy abból minél több állati lakhelyet telepítve, segítse az urbanizáció káros hatásai miatt meggyengült állatfajok budapesti egyedeit a fennmaradásban.
Programunk 2020. júniusában indult. Ha 2021-ben sétáitok során felkeresitek Budapest erdőit, mocsarait, és méhecskehotelt, békavárat, költőládát, odút vagy mókusetetőt láttok, gondoljatok a Budapesti Sétákra és magatokra: könnyen lehet, hogy a budapesti állatok kényelmes otthonaikat nektek köszönhetik!
Támogatói sétáink:
Sörgyári capriccio
Rózsa Sándor betyárjaival sokfelé portyázott az országban, nyomában a pandúrokkal, akik elől szinte mindig meglépett egy-egy útmenti csárda alatt kígyózó alagúton át. Ezeket a néhány méteres titkos alagutakat ma is mutogatják az arra járóknak. Kőbányán nem voltak betyárok, sem pandúrok, viszont volt és van egy a kerület nagy része alatt megbújó pincerendszer. Bővebben…
Van, aki forrón szereti
Éghajlatunk változása – gondoljunk csak az elmúlt évek hőhullámaira vagy a rövid, heves esőzésekre – mindennapi tapasztalatunk…
2000 éves fürdőváros
Mit adtak nekünk a rómaiak? – hangzik el a már szállóigévé lett kérdés a Brian élete című angol komédiában. A fürdőket! – vághatjuk rá mi magyarok Budapestre gondolva. És valóban, a termálvizet az elmúlt kétezer évben „kézről kézre” adták egymásnak az itt élő kultúrák. Bővebben…
Szerelmek Budapest szívében
Mi más is juthatna eszünkbe a tavasz hallatán, ha nem a szerelem, a boldogság és a napsütés? Bővebben…
Isten útjai
Izgalmas és misztikus vallástörténeti városnézésre invitáljuk Önt.A zsidóság, a kereszténység és az iszlám nyomában, kifürkésszük az Isten útját Budapesten, vagy legalábbis Óbudán és Budán!
Fáradt kutya – jó kutya (Pilisi kirándulás kutyáknak és gazdiknak)
Városi gazdiként bizonyára Te is tudod, hogy szuper dolog egy közeli futi, ha reggel-este le kell ugrani egy rövid sétára. Bővebben…
Ötórai tea
Szívesen megiszol néha egy csésze ízletes teát? – Akkor ezt a sétát neked találták ki!
Hungara, avagy prostituáltak a 19- 20. század fordulóján
A “prostitúció” azon társadalmi jelenségek egyike, amelyről mindenkinek megvan a – legtöbbször igen szélsőséges – véleménye.
Wellness utazás a Föld középpontja felé
Aki eljön velünk erre a sétára, megkapja Budapest rejtett kincseinek esszenciáját. A turistáktól nyüzsgő belvárosból a hegy gyomrába rejtett keskeny alagutakon keresztül másodpercek alatt egy izgalmas „alvilágba” csöppenünk.
Hajóvonták találkozása tilos
Budapestet joggal nevezték és nevezik a Duna királynőjének, még ha ruházata az évszázadok során nem mindig volt tündöklő. Egy azonban bizonyos, a Duna kék szalagja tette a fővárost világvárossá.
Farkasölő sisakvirág és a többiek
Tudtad, hogy a város határain belül eddig közel 300 madárfajt figyeltek meg a kutatók, a vadon élő növényfajok száma pedig eléri az 1500-at?
Ábrahámtól Szent Antalig
Ha Kőbánya, akkor sör – mondják sokan. A képzettársítások száma szinte végtelen. Na de kinek jutna eszébe Kőbányáról a Magyarországon élő lengyel kisebbség? Ki gondolná, hogy itt van az ország egyetlen keresztyén felekezethez tartozó temploma, ahol tóratekercset őriznek.
Ingoványos talaj
Hatalmas erdőségei mellett lápok, mocsarak őrzik a Pesti-sík hajdani hatalmas vizes élőhelyeinek régmúlt emlékeit.Tudtad, hogy itt még ma is megfigyelhetők kócsagok, récék, sirályok, nádiposzáták és hattyúk?
Vélemények
0 hozzászólás